İbrahim Kocamış


Tahtların sahibi Türk kadınları

Denizci Türk kadınlarının, dünya denizcilik arenasında, son yıllarda aldıkları görevler bence denizciliğimizin büyük başarıları arasında yer alıyor.


Denizci Türk kadınlarının, dünya denizcilik arenasında, son yıllarda aldıkları görevler bence denizciliğimizin büyük başarıları arasında yer alıyor. Dünya armatörlerine öncülük eden BIMCO, 114 yıl boyunca rotasını bir kadına teslim etmemişti. Bugün DTO Başkan Yardımcılığı ve TURMEPA başkanlık görevini üstlenen Şadan Kaptanoğlu, 2019-2021 yılları arasında BIMCO’nun kaptan koltuğunda oturdu.

Daha geçtiğimiz günlerde öğrendik ki Med Cruise’un 59’uncu Genel Kurulunda tarihinde bir ilk gerçekleşti ve bir Türk Başkan seçildi. Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, 2021-2023 yılları arasında Akdeniz Çanağındaki 21 ülkeden 74 üyesi bulunan ve 149 kruvaziyer limanını temsil eden Med Cruise’nin kaptan köşkünün sahibi oldu.

Bir de tabii Wista Türkiye Başkanı Nazlı Selek var. O da Wista International’ın yedi Yönetim Kurulu Üyesinden biri oldu.

(Öncelikle burada tekrar her bir denizci Türk kadınını tebrik ediyorum. Sektörümüz ve ülkemiz adına gurur duyduğumuzu bir kere daha yineliyorum. Yolunuz ve bahtınız her daim açık olsun…)

Ülkemiz ve sektörümüz adına Türk kadının sanatından sporuna, mühendisliğinden sağlığına, ekonomisinden turizmine kadar edindiği her bir başarının Türkiye’nin geleceğine hizmet ettiğini düşünüyorum. Bir taraftan böylesi başarılarla gurur duyarken diğer taraftan çocuk gelinler, namus cinayetleri gibi içimizi ve toplumumuzu parçalayan haberlere şahit olsak da başarılı bir kadının, bir tek kadına dahi ilham olmasının geleceğe uzanan yoldaki en büyük şansımız olduğuna inanıyorum. Bu yüzdendir ki bizim sektörümüz olsun veya olmasın hiç fark etmeksizin her fırsatta kadınlarımızın başarılarını duyurmaktan vazgeçmeyeceğim.

Bu konuyla ilgili son bir yorumum var. O da şudur ki dünya denizcileri, kaptan köşküne, Türk kadınlarını seçiyorken biz niye Türk denizciliğimizin geleceğini onlara emanet etmeyelim ki! Bu günlerin çok yakın olduğuna inancım tam. Çok yakın gelecekte yine bu satırlarda “ben bunu yazmıştım” diyeceğim…

Huzurla uyu Üstadım

Duayen gazeteci, hepimizin ağabeyi, değerli büyüğümüz Tayf Ajans Sahibi Hakkı Şen’i kaybettik. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere tanıyan herkese tekrardan başsağlığı dilerim.

Ebedi İstirahatgahında huzurla uyu sevgili Şen…

Ve son olarak geçmiş iki yılda özgürlüğümüzü, planlarımızı, hayallerimizi ve birçok değerli dostlarımızı Covid-19 belasından kaybettik. Şimdi yeni bir yılın ve yeni başlangıçların heyecanını hep birlikte yaşıyoruz... 2022 yılında en başta özgür hayatlarımıza ve özgürce birbirimize sarılacağımız günlere kavuşmak dileğiyle...

Şimdiden mutlu yıllar, sağlıklı ve güzel günler hepimizin olsun...

 

Kalın Sağlıcakla…