Ahsen Darbaş


Costa Mediterranea İle İskandinavya & Baltıklar Cruise Turu

Kuzey Avrupa'nın o soğuk duruşu, serinliği, her alandaki gelişmişlik seviyesini her zaman merak etmişimdir.


Uzun zamandır araştırdığım İskandinavya & Baltıklar cruise turu için uygun bir tarih ve fiyat yakalayınca 6 ay öncesinden rezervasyonumu tamamladım. Tabi bundan sonrası gün saymakla baya zor geçti. Sizlere ilk yazımda cruise turunun ne olup ne olmadığını, nasıl bir deneyim yaşayacağınızı genel hatlarıyla bir fikir vermesi için yazmıştım. Bu yazımda daha spesifik olarak Baltıkları ve oradaki deneyimlerimi anlatacağım. Eminim kafasında İskandinavya'yı düşünen, nasıl gitsem diyenleriniz vardır. Birçok Baltık ülkesini tek bir tur içinde kısa kısa göreyim diyorsanız cruise turu tam size göre. 1 hafta gibi kısa bir süre içinde 4 ülke topraklarına adım atıp harika zaman geçirip, eğlenmek, farklı kültürleri tanımak istiyorsanız haydi başlayalım.

 

1.GÜN STOCKHOLM

 

 Sabah 04:00 gibi gelen transfer aracı ile İstanbul Hava Limanı'nın yolunu tuttuk. Saat 05:00 de alanda buluşmamız var. Rehberimizle tanıştıktan sonra Chek -in işlemleri için THY kontuarına girip kısa sürede valizlerimizi teslim ettik. Pasaport işlemlerini de çok beklemeden hallettikten sonra 07:00 'de Stockholm 'e uçmak için havalandık. 3 saat süren konforlu bir yolculuk sonrası Arlanda Havaalanına indik. Pasaport kontrol işlemlerinin ardından valizlerimizi aldıktan sonra dışarda bizi bekleyen gemiye transferimizi yapacak otobüsümüze yöneldik. Stockholm'de hava açık ama çok sıcak değil. 18 derece civarında bir sıcaklık var. Şehrin merkezinden geçip rehberimizin anlatımıyla ilk izlenimlerimiz oluştu. 45 dk lık bir yolculuktan sonra Costa Mediterranea yi limanın bir ucundan gördük. Limanda görevli personeller çalışıyor. Yeni yolcuları için hazırlık yapıyordu. Geminin ihtiyacı olan tüm yiyecek içecek limanda gemiye yükleniyordu. Düşünsenize 3000 kişilik yolcu ve mürettebatın 1 haftalık yiyecek içeceği, diğer tüm ihtiyaçlar bir kaç saat içinde gemiye paletlerle yükleniyor. Çok büyük bir operasyon ama saat gibi her şey zamanında işliyordu. Limanda doldurmamız gereken bir kaç evraktan sonra chek-in işlemleri başladı. Bu işlem de oldukça sistematik olarak verilen numaralandırma sistemine göre yapılmakta. Sıranız geldiğinde anons edilmektedir. Gemiye giriş işlemlerinden sonra kabinimize gidip biraz dinlenmeyi hak ettik, sonrasında geminin tüm olanaklarından faydalanabiliriz. İlk olarak geminin açık büfe restoranındaki yemeklerin tadına baktık. Burası herkese hitap eden makarna , pizza , hamur işleri , meyve , tatlı  türü yiyecekleri bulabileceğiz en büyük restoran ve neredeyse 24 saat açık. Sonra geminin güvertesinden başlamak üzere gemiyi keşif zamanı. Güverteden manzara çok güzel, bol bol fotoğraf çektirilebilir. Akşam üstü geminin acil durum tatbikatı var. Bunun için kabindeki can yelekleri ile birlikte sirenler çaldığında tatbikata katılmamız istenmektedir. Tatbikat 20 dk. sürüyor, ihmal etmeyin. Akşam yemeği birinci oturum olan saat 19:00 da bize ayrılan masada ve A La Carte restoranda servis edilecek. Akşam yemeğine şık bir kıyafetle gitmemiz bekleniyor aman dikkat. Yemek sonrası tiyatro salonunda müzikal show var ya da canlı müzik yapan barlarda vakit geçirebilirsiniz. Benim tercihim öncelikle müzikal show olacak. Bugün ilk gün olduğundan ekstra bir tur düzenlenmedi. Stockholm` ü keşfetmek için dönüşte 2 günümüz olacak. Gemi geceyi limanda geçirip sabah Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye doğru yol alacak. Sabah dediğime bakmayın Beyaz Gecelerin en iyi  seyredildiği yerlerden biri de Stockholm. Gece 12 olmuştu ve neredeyse yeni yeni güneş batıyordu ki bu tam bir batma değil. Alacakaranlık 2 saat sürüp tekrar sabah oluyordu. Bu ilk defa karşılaştığım müthiş bir şeydi. Bu güzel manzaranın keyfine varmak için Balkonlu kabini bu turda mutlaka öneririm.

2.GÜN DENİZDE

 Sabah saat 8:00 de kalktığımda gemi limandan ayrılmış ve Maleran Gölü kıyısından yavaş bir seyirle geçip Baltık Denizine doğru yelken açmıştı. Stockholm 14 ada ve 57 köprüden oluşmuş bir şehir. Şehirde 1 milyona yakın insan yaşmaktadır. Stockholmlüler yaz aylarında bu adaların kenarlarına yaptıkları ahşap doğaya uyumlu yazlık evlerinde kalmaktalar. Gemi ile yakınlarından sessizce süzülüp geçiyoruz. Kahvenizi alıp balkondan doğanın güzelliğini ve bu yazlık evler seyretmenin keyfine doyum olmuyor. Bugün tüm gün gemi Helsinki'ye doğru seyir halinde olacak. Yapılacak birçok aktiviteniz olacak. Arzu edenler geminin açık ve kapalı havuzlarından, jakuzilerinden, güneşlenme alanlarından yararlanabilir. İsteyenler gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapabilir, casinoda şanslarını deneyebilir veya çeşitli barlardaki canlı müzik ve eğlencelerden faydalanabilirler. Sabah sporu için geminin güvertesinde deniz havası alarak yürüyüş , koşu veya kapalı spor salonunda fitness olmazsa olmaz. Tüm gün değişik yemek alternatifleri de sizleri bekliyor olacak. 

 

3.GÜN HELSİNKİ

Sabah 06:00 `da kalkıp güverteden Finlandiya körfezini seyredip geminin yavaş yavaş limana yaklaştığını seyrettikten sonra insan acıktığının farkına varıyor. Kahvaltı salonu A La Carte restoranda açık büfe olarak sunulmakta. Oldukça çeşitli kahvaltı alternatifleri mevcut. Sonrasında rehberimizin düzenlediği Helsinki turuna katılacağız. İlk olarak Finlandiya'nın en güzel kasabalarından biri olan Porvoo'ya gidiyoruz. Porvoo Finlandiya'daki altı orta çağ kasabasından birisidir. Arnavut kaldırımlı caddeleri ve kuzeye özgü ahşap evleriyle masalsı bir görsel şölen sunmaktadır. Burada verdiğimiz serbest zamanın ardından Helsinki'yi keşfetmeye gidiyoruz. Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Kaya Kilisesi, Opera Binası, Parlemento Binası, Şehir Meclisi, Başkanlık Sarayı, Olimpiyat Stadyumu, Sibellius Parkı ve en meşhur caddesi olan Esplanade görülecek yerler arasında yer almaktadır. Esplanade parkının hemen yanında bulunan deniz kenarındaki pazar yerinde her türlü yiyecek ve içeceğin bulunduğu cafeler - restaurantlar mevcut. Ben burada somonlu marullu harika bir sandviçi afiyetle yedim. Baltıklarda olup da somon dışında bir tercih zaten düşünemiyorum. Günün yorgunluğunu burada attıktan sonra alışveriş için biraz serbest zamanımız mevcut. Sonrasında gemiye geri dönüyoruz. Gemimiz saat 18 :00? de St. Petersburg'a hareket etmek için demir alacak. Akşam yemeği ve geceleme gemide. Sonrasında tiyatro salonundaki şovlar ve canlı müzik yapan barları tercih edebilirsiniz.

4.GÜN ST. PETERSBURG 

Gene sabah saat 8:00 'de gemimiz St. Petersburg limanına yanaştı. Rusya'da programımız yoğun. 2 tam günü gemi limanda geçirecek. Kahvaltı sonrası rehberimizin organize ettiği şehir turuna katılacağız. Kanalları ve köprüleriyle adeta Venedik'i andıran St. Petersburg; Finlandiya Körfezinde yer almakta ve Neva Nehri'ndeki 42 ada üzerinde konumlanmaktadır. Ülkenin ikinci büyük kenti, sanayi ve kültür merkezi olan St. Petersburg adını en önemli çarlardan biri olan Deli Petro'dan almış. Eski adıyla Leningrad olan bu tarihi şehir Rus Çarlığı'na 200 yıl başkentlik yapmıştır.

Rasputin, Çaykovski, Şostakoviç ve Rimski Korsakov, hayatlarının büyük bir bölümünü burada geçirmişler. Puşkin ise eğitimini St. Petersburg 'da yapmış,  Dostoyevski 'Suç ve Ceza? adlı romanını bu şehirde yazmış.

Dünya tarihi için önemli olan çok sayıda esere ev sahipliği yapan St. Petersburg, UNESCO'nun Dünya Kültürel Mirası Listesi'nde de yer alıyor.

İlk gün biz dünyaca ünlü Ermitage müzesini ziyaret edeceğiz. 3 milyonun üzerinde sanat eserine sahip bu saray Çarlık döneminde kışlık saray olarak kullanılmış. Bu turda aynı zamanda Aziz İsak Katedrali, Kanlı kilise, Turkuaz Camii, dünyaca ünlü Neviski bulvarı, Peter& Paul kilisesi, Kazan Katedrali görülecek yerler arasında. 

 

 5.GÜN ST. PETERSBURG

 Gecelemeyi gemide yaptıktan sonra bugün de akşama kadar ST. Petersburg'u gezmeye devam ediyoruz. Bugün yazlık saray olarak anılan Peterhof Sarayı'nı ziyaret edip akşam da Neva Nehri üzerinde tekne turumuz var. Peterhof Sarayı Deli Petro'nun İsveçliler e karşı kazandığı zafer sonrası yaptırdığı Barok mimari tarzındaki muhteşem bir yazlık saraydır. Özellikle bahçeleri, çeşmeleri, havuzları ve görkemli heykelleri ile dikkat çekici bir tasarıma sahiptir. Neva nehri üzerindeki tekne turu ise etkileyici binaları daha ayrıntılı görmeniz, şehri daha yakından tanımanız için görsel bir şölen sunuyor. 18:00'da gemi Tallinn'e doğru demir alıyor.

6.GÜN TALLİNN

 Gemimiz Tallinn limanına sabah erkenden yanaştı ve Tallinn şehir turu için şimdiden sabırsızlanıyorum. Burası diğer Avrupa şehirlerine göre ciddi ufak. Bu da şehri yürüyerek keşfedebileceğiniz anlamına geliyor. Limanın hemen çıkışında günlük bisiklet kiralayan yerler de var. Baltık denizinde Finlandiya körfezinde yer alan Tallinn, 1918 de bağımsızlığını ilan eden Estonya'nın başkentidir. Avrupa'nın en iyi korunmuş başkentlerinden biri olan Tallinn de tarihi sokaklarda kaybolup kendinizi Ortaçağ ? da gibi hissetmenizi öneririm. Büyük Petro'nun 1. Katerina için yaptırdığı Kadriorg Sarayı, Moskova olimpiyatları için yaptırılan Pirita Marina, müzik festivalinin yapıldığı Kadriorg parkı , Herman Kulesi ve Rus Ortodoks kilisesi görülecek yerler arasında. Yerel halk pazarlarında satılan el yapımı ve keten tekstil ürünleri de görülmeye değer. 18:00'da son durağımız Stockholm'e varmak üzere limandan ayrılıyoruz. 

7.GÜN STOCKHOLM

Sabah Stockholm limanına yanaşan gemimiz bize artık turun sonunun geldiğini söyler gibiydi. Ancak 2 tam günümüz var bu şehirde. İlk önce 17. yy da ilk seferi sırasında batan muhteşem savaş gemisi Vasa'yı göreceğimiz Vasa müzesini ziyaret edeceğiz. Denizden çıkarıldıktan sonra çok iyi korunan bu savaş gemisi hala ilk günkü gibi ziyaretçilerini selamlıyor. Eski şehir Gamla Stan'ı otantik dar sokaklarında yürüyerek keşfetmenin keyfini çıkarın. Kraliyet Sarayı, Kral bahçeleri, müzeleri, mimarisiyle tarihi dokuyu hissettirmesiyle göz kamaştırıyor.

 

 8.GÜN STOCKHOLM

Bugün turun en hüzünlü günü. Gemiyi sabah erkenden boşaltıyoruz. Geceden valizleri koridora etiketleri yapışmış olarak bırakmanız bekleniyor. Sabah kalktığınızda valizler dışarı çıkarılmış oluyor. Kahvaltı sonrası gemiden ayrılıp şehri akşam uçak saatimize kadar keşfetmeye devam ediyoruz. Drotthingholm sarayı gezisi için limandan ayrılıyoruz. Kraliyet ailesine uzun yıllar ev sahipliği yapan ve 16. yy da yapılmış olan sarayı ve bahçesini ziyaret ediyoruz. Sarayın güney kanadı Kraliyet ailesi tarafından hala kullanılmaktadır. Unesco Dünya Mirası listesindeki saray büyük bir bahçe ve gölde yüzen kuğular saray gezisi sonrası dinlenmek için ideal bir ortam sunuyor. Tur sonrası İstanbul'a hareket için Arlanda havalimanına transferimiz gerçekleştiriliyor. Yol boyunca yeni rotaların hayaliyle İstanbul'a varmışız. 

Costa Cruise 2021 Temmuz ayı için 799 EUR'dan başlayan fiyatlar ile turu programına almış. 

@dr.cruise_adviser