7.01.2022 09:41:00 0

TUI 100 otel ve 6 yolcu gemisi inşa etmeyi planlıyor

Pandemi yüzünden ciddi sıkıntılar yaşatan dünyanın en büyük tur operatörü grubu son yıllarda mecburen küçülme pozisyonuna geçmişti.

TUI grubu için şimdi büyüme zamanı başlıyor. TUI kararlı ve artık hızlıca büyümek için kolları sıvadı. Büyüme stratejisi için kendi yatırım fonlarını oluşturulacak. Geçmişte olduğu gibi yeni otelleri büyük ölçüde kendi finanse etmek yerine, turizm grubu artık yatırımcılardan gelen fonları kullanacak.

TUI’nin planları büyük

Piyasa uzmanlarına göre önümüzdeki yıllarda TUI grubu 100'den fazla yeni otel ve en az altı yeni yolcu gemisi inşa etmeyi planlıyor. Grup, yüksek borçları (Eylül sonunda net yaklaşık 5 milyar avro) yüzünden kendi kaynakları ile bu tür yatırımların altından kalkamayacağı için TUI şimdi başka bir finansman modeli planlıyor.

TUI Grubu kendi fonlarını kuruyor

Almanya’nın önemli ekonomi dergisi WirtschaftsWoche’ye daha önce yapılan bir duyuruya göre, TUI’nin strateji direktörü Peter Krüger, "Piyasada yeterli para var ve grubumuza zaten çok özel ilgili duyan yatırımcılar mevcut” demişti.

Krüger, yeni sistemi bir "kazan-kazan takımyıldızı" olarak görüyor. Buna göre, TUI başlamış veya bitmiş oteller arıyor ve bunları bittikten sonra işletiyor. Aynı şekilde yeni otel projelerinide sıcak bakıyor ve proje aşamasından sonra inşasını gerçekleştirip işletiyor.

WiWo'ya verdiği açıklamada Krüger şöyle devam ediyor:

"Grubumuzun hizmet ağı entegrasyonu yatırımcılar için risklerin çoğunu ortadan kaldırıyor, TUI yalnızca Hilton, Accor veya diğer otel grupları gibi odaları pazarlamakla kalmıyor. Havayolumuz ve tur operatörlerimiz sayesinde, müşterileri en uygun şartlarda tatil destinasyonuna ulaştırıyoruz.”

TUI’nin Baş Strateji Sorumlusu Krüger, 2017 yılına kadar Deutsche Bank'ta yatırım bankacısı olarak çalıştı, bu nedenle finans dünyasında uzman olarak kabul görüyor.

Ancak bazı özel yatırımcılar için TUI hisseleri sıcak bir konu olmaya devam ediyor. TUI’nin hisseleri hala düşüş trendi seviyesinden yukarı çıkmayı bekliyor. Bugünkü hisse değeri 3.09 olan TUI hisselerinin teknik anlamda rahatlaması için 3,20 EUR'nun üzerinde seyretmesi önem arz ediyor.

THE CRUISE LIFE