CRUISE ROTALARI 28.12.2021 10:14:00 0

Kuşadası'nın kruvaziyerde hedefi 800 bin yolcu

Kruvaziyer turizmi, koronavirüs salgınında alınan önlemler ve aşılamada sağlanan büyük başarıyla yeniden canlandı. Kruvaziyer turizminde büyük yeri bulunan Kuşadası için 800 bin yolcu hedefi belirlendi.

Kruvaziyer turizmi, koronavirüs salgınında alınan önlemler ve aşılamada sağlanan büyük başarıyla yeniden canlandı. Rezervasyonlar artınca sektör temsilcilerinin umutları arttı. Kruvaziyer turizminde büyük yeri bulunan Kuşadası için 800 bin yolcu hedefi konuldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğrayan kruvaziyer turizmi yeniden canlandı. Türkiye’deki limanlara kruvaziyer gemileri turistlerle birlikte gelmeye başladı.

Kruvaziyer turizminde lider yerlerden birisi olan Kuşadası’na gelen kruvaziyer gemilerinin sayısı arttı. Kuşadası’nda esnafın yüzü turistlerle birlikte güldü. 2022 rezervasyonlarının başladığı açıklandı.

'Kuşadası yüzde 85'ini karşılıyor'

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Başkanı Aydın Erdemir, 20 sene önce yüksek ve zengin kesimin tercih ettiği kruvaziyerin artık gençlerin de ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Türkiye’deki kruvaziyer limanlarının önemine dikkat çeken Erdemir, Kuşadası’na ayrı parantez açtı.

Erdemir, “Türkiye’de gemilerin yanaşabileceği 25’e yakın küçük büyük kruvaziyer liman tesisi bulunuyor. Fakat en önemlileri İstanbul, Kuşadası ve Antalya. Kuşadası tek başına yüzde 80-85 ini ağırlıyor” ifadelerini kullandı.

Kuşadası'nda 800 bin yolcu hedefi

Şu ana kadar Kuşadası’na 42 adet kruvaziyer gemisi geldiğini hatırlatan Erdemir, “2022 yılında Kuşadası’na 500’ün üzerinde gemi ve 800 bin yolcu hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Yatırımcının kruvaziyere ilgisinin arttığını kaydeden Erdemir, “Ülkemizde sadece bir uluslararası küresel liman operatörünün işlettiği limanlar olduğu gibi yerli ve yabancı ortaklıklarla işletilen limanlarımız da var. Türk limancılığın uluslararası limanlara yakın seyrettiğini görebiliriz" dedi.

Türkiye’deki limanların büyümesi gerektiğinin altını çizen Erdemir, “Türkiye büyüyecekse buna paralel olarak limanlarımızı zamanında büyütülmesi ve sorunların çözülmesi lazım. Birçok kurumdan izin almak, sonra da uygulamaya geçirmek ve inşaatını yapmak için ortalama 4 yıllık bir süresi var” diye konuştu.

THE CRUISE LIFE